Zwiększanie nakładów nie zagwarantuje sukcesu
Liczba firm zajmujących się biotechnologią w Polsce rośnie.
Z najnowszych danych GUS wynika, że w 2018 r. działalność w dziedzinie biotechnologii prowadziło 208 przedsiębiorstw. To 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Eksperci podkreślają, że Polska nie jest najmocniejszym graczem na rynku i potrzebuje strategii rozwoju.
Z najnowszego raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Fundacją Impact „Biotechnologiczny skok w przyszłość czy dryf? Polska potrzebuje strategii rozwoju biotechnologii" wynika, że nasz kraj jest nadal mało znaczącym graczem w branży. Na badania i rozwój biotechnologii przeznaczane są niewystarczające środki finansowe, zarówno publiczne, jak i prywatne. Ponadto nasz kraj jest jednym z nielicznych państw na podobnym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego, które nie opracowały strategii rozwoju biotechnologii.
Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego szansą na przełamanie impasu z minionych dekad może być́ proces wychodzenia polskiej i światowej gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią.
– W trakcie pandemii rozpoczęła się dyskusja o ryzykach, jakie wiążą się z dużą koncentracją produkcji niektórych towarów w Chinach. Jedną z branż, które są najsilniej włączone w globalne łańcuchy wartości, jest branża farmaceutyczna. Pojawiły się zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta