Inspektor pracy ma ograniczenia
Składając pozew, może żądać jedynie ustalenia istnienia stosunku pracy. Nie ma natomiast prawa żądać ustalenia zasad tego zatrudnienia i wynagrodzenia – uznał Sąd Najwyższy. MATEUSZ RZEMEK
To pierwsze i na razie jedyne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczące uprawnień inspektora pracy wynikających z art. 63[1] kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten daje inspektorowi możliwość występowania w imieniu pracownika, a nawet bez jego zgody, z pozwem do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy.
W sprawie, którą zajmował się Sąd Najwyższy, poznański inspektor pracy wystąpił o takie ustalenie w sprawie dwóch pracowników jednej z podpoznańskich firm budowlanych. Powstała jednak wątpliwość, jaki jest zakres takiego pozwu. Inspektor wystąpił także o ustalenie, jakie były warunki zatrudnienia, kiedy się ono zaczęło i jak doszło do jego zakończenia.
Sąd Rejonowy w Poznaniu Grunwald i Jeżyce ustalił istnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta