Być jak Mieszko I
Anne Applebaum mogła mieć żal do losu, że przez pandemię premiera jej wywiadu rzeki, przeprowadzonego przez Pawła Potoroczyna, nie odbyła się wiosną. Teraz jednak, kiedy kolejny lider antyputinowskiej opozycji Aleksiej Nawalny padł ofiarą skrytobójczego zamachu, gdy Białorusini walczą o wolność, a Rosjanie znowu zaczynają rozpuszczać w amerykańskiej sieci propagandowe wirusy, chcąc wpłynąć na wynik wyborów, książka cenionej specjalistki od spraw wschodnich zyskuje dodatkowe atuty.
Dla nas Anne Applebaum i jej najnowsza pozycja są intrygujące z co najmniej kilku powodów. Zdecydowała się być matką Polką nie tylko w tytule wywiadu rzeki, ale także w życiu. Rezygnując z wygodnej egzystencji w Waszyngtonie lub Wielkiej Brytanii, wybrała polską przygodę już w latach 80. jako korespondentka anglosaskich mediów. Waletowała w Warszawie na materacu. Potem zaś przez wiele lat wyciągała z ruin dom w Chobielinie.
Urodziła się w amerykańskiej rodzinie o żydowskich korzeniach, której jedna z gałęzi wywodzi się z Krakowa, skąd przodkowie Applebaum wyemigrowali po rozbiorach. Miała szansę śledzić fenomen Solidarności, a dzięki swojej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta