Polskie regulacje o uldze na złe długi niezgodne z dyrektywą VAT
Przepisy unijne nie zezwalają na wyłączenie możliwości zastosowania ulgi w sytuacji, gdy nabywca w chwili wykonania świadczenia lub w dniu poprzedzającym dokonanie korekty jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji. Emilia Wolnowska
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 października 2020 r. w polskiej sprawie C 335/19.
Stan faktyczny
Spór prawny leżący u podstaw wydania orzeczenia związany był z wnioskiem polskiej spółki o wydanie interpretacji indywidualnej.
Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Zajmuje się świadczeniem odpłatnych usług doradztwa podatkowego, między innymi na rzecz innych uczestników obrotu gospodarczego. Spółka wystawiła na rzecz jednego z nich fakturę VAT z tytułu świadczonych usług doradztwa podatkowego opodatkowanych na terytorium kraju. Jej klient był w dacie wykonania usługi zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz nie był ani w trakcie postępowania upadłościowego, ani w trakcie likwidacji. Do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka nie otrzymała świadczenia wzajemnego objętego wystawioną fakturą. Od dnia wystawienia faktury nie minęło więcej niż dwa lata. Termin płatności został jednak przekroczony o ponad 150 dni.
W dacie złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dłużnik był nadal zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, ale w znalazł się już w likwidacji. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zmierzała do ustalenia, czy może skorygować podstawę opodatkowania i w związku z tym podatek należny z tytułu świadczenia usług na terytorium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta