Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy stawiają na rodzynki

26 października 2020 | Ekonomia i rynek | Paweł Rożyński
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita

Walka toczy się nie tyle o zarobek, ile o stan posiadania – mówi Wiesław Rozłucki, prezes GPW w latach 1991–2006.

 

Mamy potężną drugą falę epidemii na świecie. Wydaje się, że giełdy tego nie dostrzegły, hossa jest kontynuowana.

Wiara w mocne odbicie w drugiej połowie roku jeszcze nie umarła. Cały czas jest założenie, że będzie lepiej. Giełda dyskontuje przyszłość, więc nie reaguje nadmiernie na obecne zawirowania i gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Tendencja wzrostowa jednak słabnie. Do niedawna widzieliśmy mocne odbicie na giełdach, a teraz widać wypłaszczenie i obawy o przyszłość. Trudno prognozować cokolwiek, bo bezradni w przewidywaniu przyszłości są zarówno analitycy giełdowi, jak i epidemiolodzy.

Który ze scenariuszy na najbliższe miesiące wydaje się najbardziej prawdopodobny? Stabilizacja? Wzrost? A może zniecierpliwieni inwestorzy rzucą się do sprzedawania?

Zawsze byłem zwolennikiem kształtu pierwiastka. Mocny spadek w dół, mocne częściowe odbicie i wypłaszczenie. Niektórzy mówią, że może się zdarzyć koślawe W, czyli większy spadek w IV kwartale. Pozytywnym czynnikiem stymulującym są postępy w pracach nad szczepionkami, z których pierwsze pojawią się na przełomie roku. To światło w tunelu, które podtrzymuje relatywny optymizm na rynkach. Dlatego druga fala zakażeń koronawirusem nie robi tak dużego wrażenia. O wiele rzadziej też zdarzają się całkowite zamknięcia gospodarek. W jakiś sposób próbujemy żyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11797

Wydanie: 11797

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament