Sposób kalkulacji limitu cienkiej kapitalizacji nadal niejasny
Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Finansów, w najnowszym projekcie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadzono regulacji, które doprecyzowałyby zasady obliczania limitu kosztów finansowania dłużnego.
1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe regulacje ograniczające możliwość zaliczania w koszty podatkowe kosztów finansowania zewnętrznego. Zgodnie z art. 15c ust. 1 ustawy o CIT z kosztów uzyskania przychodów należy wyłączyć koszty finansowania dłużnego w części w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przekracza 30 proc. tzw. podatkowej EBITDA, czyli nadwyżki sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonej o przychody o charakterze odsetkowym nad sumą kosztów podatkowych pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych, oraz kosztów finansowania dłużnego nieuwzględnionych w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Jednocześnie, w myśl art. 15c ust. 14 pkt 1 ustawy o CIT limitu 30 proc. EBITDA nie stosuje się do nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w części nieprzekraczającej w roku podatkowym 3 mln zł (tzw. bezpieczna przystań).
Konstrukcja ww....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta