Zarzuty z sufitu nie kupią już czasu fiskusowi
Postępowanie karne skarbowe nie może być wszczynane jedynie w celu przedłużenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Każdy podatek w Polsce kiedyś się przedawnia, zasadniczo po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jego płatności. Procedura podatkowa przewiduje jednak sytuacje, w których na przedawnienie zobowiązania skarbówki trzeba poczekać, nierzadko dużo dłużej. Jednym z takich przypadku, gdy bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, jest wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Zarzuty, że skarbówka zbyt ochoczo sięga po kodeks karny skarbowy, traktuje go instrumentalnie i w wielu przypadkach zarzuty stawia tylko po to, żeby kupić sobie więcej czasu, pojawiały się przez lata. Przełom nastąpił latem tego roku, gdy pierwszy raz Naczelny Sąd Administracyjny powiedział wyraźne NIE takiej praktyce. Co więcej, echa tego precedensowego wyroku już widać w orzecznictwie.
Zaufanie i spółka
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 lipca 2020 r. dotyczył nie mniej kontrowersyjnej sprawy zmiany stawki VAT na tzw. fast foody sprzedawane na wynos (I FSK 128/20, prawomocny). Gdy trafił na wokandę, szybko okazało się, że jednym z głównych zarzutów – oprócz samego sposobu opodatkowania – będzie sięgnięcie przez fiskusa po zarzuty karne skarbowe. Spółka nie miała bowiem wątpliwości, że fiskus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta