Gotowość do świadczenia usług medycznych ze zwolnieniem z VAT
Nie tylko skonkretyzowane świadczenie jest usługą w rozumieniu przepisów o VAT, ale również gotowość do jego wykonania. Należy ją więc opodatkować tak jak usługę, do której świadczenia zobowiązał się dany podmiot.
W ramach swojej działalności leczniczej podmioty lecznicze świadczą m.in. usługi gotowości do świadczenia usług medycznych, np. badań laboratoryjnych, diagnostyki, przygotowania leku itp.). Opłata za gotowość do świadczenia usług medycznych jest niezależna od tego, czy usługi medyczne (np. badania laboratoryjne, diagnostyka) zostaną faktyczne wykonane. Powstaje pytanie, czy usługi gotowości do świadczenia usług medycznych mogą korzystać ze zwolnienie z VAT.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. A zatem ustawa o VAT zwalnia z VAT usługi w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta