Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż nieruchomości – to nie takie proste

23 listopada 2020 | Podatki i księgowość | Mateusz Rowicki, Bartosz Sankiewicz

Zdaniem skarbówki, każda osoba, która sprzedaje prywatny grunt czy budynek, powinna działać jako podatnik VAT. Sądy administracyjne nie podzielają tego stanowiska.

Przedsiębiorca, który sprzedaje nieruchomość wykorzystywaną do prowadzenia działalności gospodarczej, powinien co do zasady być uznany za podatnika VAT. Trzeba się jednak zastanowić co z osobami fizycznymi, które sprzedają nieruchomość (lub nieruchomości) należącą do ich prywatnego majątku. Czy taka osoba również powinna analizować przepisy ustawy o VAT i rozstrzygnąć czy doszło do pierwszego zasiedlenia takiej nieruchomości? Czy przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wybudowaniu obiektu lub nabyciu go? I czy w zależności od wyników takiej analizy należy opodatkować sprzedaż 8-proc. albo 23-proc. stawką VAT albo potraktować jako zwolnioną z VAT?

Takie dylematy towarzyszą wielu osobom fizycznym, które pragną pozbyć się swoich gruntów, mieszkań czy innych nieruchomości, które np. należały od pokoleń do rodziny. A jeżeli taka osoba dojdzie do wniosku, że sprzedaż faktycznie podlega VAT, to jak powinna ją prawidłowo rozliczyć dla celów podatkowych? Zarejestrować się na VAT? Sporządzić odpowiednie rejestry VAT i złożyć deklarację z ewidencją VDEK?

Co wynika z interpretacji organów...

Jak wskazują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia czy sprzedając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11820

Wydanie: 11820

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament