Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta ceny transferowej nie powoduje utraty statusu podatnika przez PGK

23 listopada 2020 | Podatki i księgowość | Magdalena Marciniak
, Marta Klepacz

Obowiązek stosowania przez podatkową grupę kapitałową zasad rynkowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi jest spełniony również w przypadku, gdy podmiot zmienia cenę nierynkową na rynkową.

 

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) to specjalna instytucja prawa podatkowego zdefiniowana w ustawie o CIT, stworzona z myślą o podmiotach pozostających w związkach kapitałowych. PGK tworzona jest głównie w celu poprawy efektywności rozliczeń podatkowych podmiotów wchodzących w jej skład, poprzez bieżące kompensowanie dochodów i strat podatkowych spółek z grupy. Kolejną korzyścią, wynikającą z zarejestrowania PGK, jest to, że zgodnie z ustawą o CIT, transakcje realizowane pomiędzy podmiotami tworzącymi PGK są zwolnione z obowiązku dokumentacyjnego i nie wymagają raportowania w ramach formularza TP-R. W formularzu tym należy zaraportować szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, dla których podatnicy są zobligowani przygotować dokumentację cen transferowych.

PGK, w okresie jej obowiązywania, postrzegana jest według przepisów o podatku dochodowym jako jeden podatnik, gdzie dany podmiot w grupie (spółka dominująca) oblicza, pobiera i wpłaca podatek dochodowy w imieniu całej grupy. Oznacza to tym samym, że pozostałe spółki wchodzące w skład PGK, w okresie jej istnienia, tracą podmiotowość podatkową na gruncie ustawy o CIT.

Przy czym z perspektywy przepisów z zakresu cen transferowych, każdy z członków PGK (a nie PGK jako podatnik) musi zweryfikować czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11820

Wydanie: 11820

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament