Korekta ceny transferowej nie powoduje utraty statusu podatnika przez PGK
Obowiązek stosowania przez podatkową grupę kapitałową zasad rynkowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi jest spełniony również w przypadku, gdy podmiot zmienia cenę nierynkową na rynkową.
Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) to specjalna instytucja prawa podatkowego zdefiniowana w ustawie o CIT, stworzona z myślą o podmiotach pozostających w związkach kapitałowych. PGK tworzona jest głównie w celu poprawy efektywności rozliczeń podatkowych podmiotów wchodzących w jej skład, poprzez bieżące kompensowanie dochodów i strat podatkowych spółek z grupy. Kolejną korzyścią, wynikającą z zarejestrowania PGK, jest to, że zgodnie z ustawą o CIT, transakcje realizowane pomiędzy podmiotami tworzącymi PGK są zwolnione z obowiązku dokumentacyjnego i nie wymagają raportowania w ramach formularza TP-R. W formularzu tym należy zaraportować szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, dla których podatnicy są zobligowani przygotować dokumentację cen transferowych.
PGK, w okresie jej obowiązywania, postrzegana jest według przepisów o podatku dochodowym jako jeden podatnik, gdzie dany podmiot w grupie (spółka dominująca) oblicza, pobiera i wpłaca podatek dochodowy w imieniu całej grupy. Oznacza to tym samym, że pozostałe spółki wchodzące w skład PGK, w okresie jej istnienia, tracą podmiotowość podatkową na gruncie ustawy o CIT.
Przy czym z perspektywy przepisów z zakresu cen transferowych, każdy z członków PGK (a nie PGK jako podatnik) musi zweryfikować czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta