Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak będą wyglądały spory wykonawców z zamawiającymi (4)

24 listopada 2020 | Dobra Administracja | Aldona Kowalczyk , Jan Roliński

W realiach polskich nieodłącznym elementem procedury zamówieniowej są postępowania odwoławcze związane z czynnościami i zaniechaniami zamawiającego. Stanowią one ważne narzędzie kontroli poprawności działań zamawiającego na każdym etapie postępowania. Co mówi o nich nowa ustawa?

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma na celu wyłonienie najkorzystniejszej oferty. Prowadzi ono następnie do zawarcia umowy pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, który ją złożył.

Jak wskazują dostępne dane, w tym raport Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych „Funkcjonowanie środków ochrony prawnej w krajach UE" Polska znajduje się w czołówce krajów UE, jeżeli chodzi o liczbę składanych odwołań rocznie.

Nie tylko kosmetyka

Ustawa z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: nPzp) wprowadza zmiany w odniesieniu do rozpoznawania sporów dotyczących postępowania przetargowego. Część z nich ma charakter „kosmetyczny" i ma na celu korektę dotychczasowych regulacji, część wprowadza nowe instytucje i rozwiązania.

Prawnicy cenią dotychczasowe przepisy proceduralne w dużej mierze za szybkość rozstrzygnięcia. Jednak przychylali się do postulatów zmian, które zwiększyłyby profesjonalizację przebiegu postępowania, a także w konsekwencji poprawiłyby sprawność wyrokowania, a zwłaszcza jakość wydawanych orzeczeń.

Nowe przepisy dotyczące rozwiązywania sporów powinny również w większym aniżeli dotychczas stopniu zapewniać bezpieczeństwo prawne uczestnikom procedur zamówieniowych, a ponadto stanowić odzwierciedlenie zasady jakości postępowania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11821

Wydanie: 11821

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament