Za święto 26 grudnia inny dzień wolny od pracy
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, wypadający w sobotę, dla wielu firm oznacza konieczność zapewnienia pracownikom innego dnia wolnego. Trzeba go oddać na przestrzeni obecnego okresu rozliczeniowego czasu pracy. MAREK ROTKIEWICZ
Święto będące dniem wolnym od pracy, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Dotyczy to zarówno tych przypadków, w których dzień świąteczny jest dniem określonym w rozkładzie pracy jako dzień pracy, jak też tych, w których święto przypada w dniu wolnym.
Kwestia udzielenia wolnego za 26 grudnia jest w miarę oczywista, gdy soboty są standardowymi dniami pracy pracowników – mieliby wówczas wolne. Jeżeli jednak praca odbywa się np. od poniedziałku do piątku, to święto przypadające w sobotę wpływa na czas przepracowany przez pracowników w okresie rozliczeniowym – obniża go o 8 godzin, co najczęściej skutkuje koniecznością wyznaczenia innego dnia wolnego. Najlepiej widoczne jest to w systemie podstawowym, przy pracy przez pięć dni w tygodniu.
Wyznaczona data odbioru
Przepisy nie wymagają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta