Program KFK pod lupą. Pojawiają się wątpliwości
Jeden fundusz venture capital rozwiązany, a jego inwestycje nie spełniły oczekiwań. Drugi oskarżany o wydanie prawie 30 mln zł niezgodnie z przeznaczeniem – czy rodzimy program rozkręcania rynku VC i startupów to porażka? MICHAŁ DUSZCZYK
Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK), nazywany funduszem funduszy, miał być magnesem dla instytucji inwestujących w startupy i kołem zamachowym rodzimych innowacji. Jednak zarządzany przez PFR program może budzić wątpliwości co do skuteczności. Okazuje się, że dziesięć największych funduszy VC w ramach KFK sfinansowało 189 startupów, ale z tych niemal co czwarty jest już „martwy" lub nieaktywny, a co trzeci notuje spadki, ewentualnie nieznaczne przychody – wynika z raportu opracowanego przez startup Gdzie Po Lek.
Kierujący nim Bartłomiej Owczarek od kilku lat dogłębnie analizuje branżę VC i innowacyjnych spółek, śledząc ich komunikaty, raporty w KRS i przeprowadzając ankiety.
Tegoroczny raport, który „Rzeczpospolita"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta