Więcej do oddania w podatku
Polscy rezydenci podatkowi, osiągający dochody opodatkowane w Wielkiej Brytanii, stracą finansowo, choć nie w związku z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.
Brexit w żaden sposób nie wpłynie na zasady stosowania Konwencji zawartej między Polską a Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Niemniej jednak należy pamiętać, że – w związku z ratyfikowaniem przez Polskę i Wielką Brytanię Konwencji Wielostronnej (MLI) – już od 1 stycznia 2020 r. zmianie uległa metoda unikania podwójnego opodatkowania w przypadku polskich rezydentów podatkowych osiągających dochody opodatkowane w Wielkiej Brytanii.
Zmiany dla polskich rezydentów podatkowych
Do końca 2019 r. mogli oni korzystać z zasadniczo korzystniejszej metody, tzw. wyłączenia z progresją. Zgodnie z nią dochód opodatkowany w Wielkiej Brytanii podlegał zadeklarowaniu w Polsce, ale jako dochód zwolniony (uwzględniany wyłącznie w celu podwyższenia efektywnej stawki podatkowej należnej od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce).
Na mocy Konwencji MLI polscy rezydenci podatkowi od 2020 r. są zobowiązani korzystać z tzw. kredytu podatkowego. Oznacza to, że dochód opodatkowany w Wielkiej Brytanii powinien zostać zadeklarowany w Polsce jako dochód do opodatkowania, a następnie od podatku obliczonego w Polsce można odjąć podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii (do odpowiedniego limitu). Ta metoda w większości przypadków skutkuje wyższym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta