Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po dwukrotnym awizo nie można uznać umowy za rozwiązaną

03 grudnia 2020 | Kadry i Płace | Anna Hałas-Krawczyk Marta Smoleńska Angelika Makar

Tarcza antykryzysowa zawiesiła fikcję doręczenia przesyłki także w sprawach z zakresu prawa pracy. Pracodawca nie jest jednak pozbawiony możliwości działania. Z pomocą przychodzi przede wszystkim forma elektroniczna.

Zgodnie z kodeksem pracy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę powinno zostać złożone pracownikowi na piśmie. Wymóg ten spełni osobiste wręczenie, przesłanie pracownikowi oświadczenia pocztą lub kurierem, a także – przy spełnieniu określonych warunków – przesłanie go w formie elektronicznej.

Obecnie, kiedy praca zdalna w wielu branżach stała się podstawową formą wykonywania pracy, korzystanie przez pracodawców z alternatywnych form doręczenia wobec doręczenia do rąk własnych, staje się coraz bardziej powszechne.

Fikcja doręczenia...

Dotychczas niewątpliwym przywilejem pracodawców w tym zakresie była tzw. fikcja doręczenia. Jeżeli pracownik nie odebrał przesyłki poleconej po dwukrotnym awizowaniu, to z upływem ostatniego dnia terminu do odbioru działało domniemanie, że oświadczenie zostało mu skutecznie doręczone. Taka interpretacja wynika z odpowiedniego zastosowania do stosunku pracy przepisu art. 61 § 1 zdanie pierwsze kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie woli złożone innej osobie jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Skutek doręczenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę przy jego dwukrotnym awizowaniu był także wielokrotnie potwierdzany w orzecznictwie Sądu Najwyższego (np. wyroki: z 3 października 2017 r., II PK 242/16, z 3 kwietnia 2019 r., II PK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11829

Wydanie: 11829

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament