Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nakaz zapłaty pozbawi płynności finansowej

03 grudnia 2020 | Kadry i Płace | Anna Jarecka-Kowal

Postępowanie nakazowe jest jedną z bardziej popularnych form dochodzenia należności pieniężnych. Szybkie i korzystne dla wierzyciela, może być jednak ryzykowne dla dłużnika. ANNA JARECKA-KOWAL

 

Do niewątpliwych zalet postępowania nakazowego należą niższy koszt jego wszczęcia (konieczność uiszczenia czwartej części standardowej opłaty od pozwu) oraz szybkość postępowania. Aby sąd wydał nakaz, wystarczy bowiem spełnić przesłanki ustawowe oraz zawrzeć w pozwie wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Wybór tego trybu postępowania jest związany również z łatwością uzyskania zabezpieczenia na majątku dłużnika, np. przez zajęcie rachunków bankowych.

Dla kogo postępowanie nakazowe

Postępowanie nakazowe, szybkie i korzystne dla powoda (wierzyciela), może być ryzykowne dla pozwanego (dłużnika). Nakaz zapłaty może być bowiem wydany na podstawie dokumentów uwzględniających jedynie punkt widzenia powoda. Do zobrazowania ryzyk z tym związanych można posłużyć się przykładem jednego z takich dokumentów – dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego.

Przedsiębiorca może uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym przeciwko innemu przedsiębiorcy powołując się na dowód spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego. Przewiduje to art. 485 § 21 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), który od 1 stycznia 2020 r. zastąpił 485 § 2a k.p.c. o analogicznym brzmieniu. Sąd wydaje nakaz zapłaty na wniosek przedsiębiorcy, który twierdzi, że mimo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11829

Wydanie: 11829

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament