Nowe wykroczenia, wyższe kary
Obowiązujące od 1 grudnia br. przepisy przewidują karanie pracodawcy, który wspiera pracowników będących dłużnikami alimentacyjnymi poprzez zatrudnianie ich „na czarno" lub wypłacanie im wynagrodzeń „pod stołem".
Ustawą z 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych (DzU z 2018 r., poz. 432), ze skutkiem od 1 grudnia 2020 r., ustawodawca znowelizował przepisy działu XIII kodeksu pracy, który reguluje odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Na czarno...
Dotychczasowa treść art. 281 k.p. została oznaczona jako § 1. Dodano po nim § 2, który penalizuje typ kwalifikowany wykroczenia polegającego na niepotwierdzaniu na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, potocznie określanego jako zatrudnianie „na czarno". Przesłanką statuującą odpowiedzialność w oparciu o nowy przepis jest szczególny status pracownika będącego dłużnikiem alimentacyjnym.
... lub pod stołem
Ponadto do art. 282 k.p. dodano § 3, w myśl którego zagrożone karą grzywną stało się wypłacanie wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi będącemu dłużnikiem alimentacyjnym. Takie wynagrodzenie zwykło się nazywać wynagrodzeniem wypłacanym „pod stołem".
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy (druk sejmowy 2987), celem wprowadzenia regulacji było ograniczenie nieuczciwych procederów pracodawców, których działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta