Nowe narzędzia zapewnią wzrost konkurencyjności rynkowej
Najważniejsze jest to, że szereg zmian w nowym Prawie zamówień publicznych stanowi realizację postulatów zgłaszanych od lat przez wykonawców - mówi Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz radca prawny i partner w Square Tax&Legal.
Redakcja: Od 1 stycznia 2021r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy po nowym Prawie zamówień publicznych?
Katarzyna Skiba – Kuraszkiewicz: Nowe Prawo zamówień publicznych to – na całe szczęście dla biznesu, który lubi działać w znanym otoczeniu prawnym - nie rewolucja a ewolucja dotychczasowych rozwiązań. Zmiany, choć oczywiście pojawiają się w nowych regulacjach prawnych, nie modyfikują całkowicie znanych i sprawdzonych w praktyce rozwiązań, ale dopasowują je do realiów rynku i czynią bardziej przystępnymi. Najistotniejsze przy tym dla przedsiębiorców pozostaje, że szereg zmian stanowi realizację postulatów wykonawców.
Jakie są najistotniejsze zmiany z punktu widzenia wykonawców?
Najistotniejsze są zmiany, jakie zostały wprowadzone do przepisów dotyczących umowy w sprawie zamówienia publicznego i jej wykonywania (Dział VII). Przede wszystkim ustawodawca w art. 433 nowego Pzp wprowadził katalog postanowień, jakie nie mogą znaleźć się w umowie w sprawie zamówienia publicznego. To istotne novum, bowiem dotychczas ocena, czy dane postanowienie umowne nie narusza obowiązującego prawa była dokonywana przez Krajową Izbę Odwoławczą w sposób zindywidualizowany, w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta