Polski trotyl rządzi na zbrojeniowych rynkach
Wybuchowy trinitrotoluen z bydgoskiego Nitro-Chemu, elektronika z PIT-Radwaru i broń maszynowa z zakładów w Tarnowie ratowały w zeszłym roku słaby eksport PGZ.
W zeszłym roku wartość zagranicznej sprzedaży najważniejszych państwowych fabryk broni skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej znów spadła poniżej oczekiwań. Sięgnęła z trudem 553 mln zł.
Ten wyjątkowo mizerny poziom eksportu polskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego martwi Zbigniewa Gryglasa, wiceministra aktywów państwowych, który w listopadzie przejął w MAP nadzór nad zbrojeniówką. W rozmowie z Łukaszem Prusem z Zespołu Badań i Analiz Militarnych wiceminister zapowiedział stanowcze działania, które pozwolą eksport polskiej broni wyciągnąć z wieloletniej zapaści. W rządzie z poparciem premiera miałby powstać specjalny zespół ekspercki, który wskaże drogę do skuteczniejszej niż dotąd promocji rodzimego uzbrojenia oferowanego za granicą. Wiceminister Gryglas nie ma wątpliwości: o znaczący wzrost specjalnego eksportu warto zabiegać, bo to może być istotne źródło pozyskiwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta