Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zmienia podejście do podatkowych grup kapitałowych

28 grudnia 2020 | Podatki i księgowość | Agnieszka Wnuk

W ostatnich miesiącach dyrektor KIS wydał szereg interpretacji dotyczących PGK, odmiennych od dotychczas utrwalonego stanowiska. Chodzi m.in. o rozliczanie strat czy transferów finansowych wewnątrz grupy.

Do częstych zmian przepisów prawa podatkowego przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, warto jednak uważnie przyglądać się praktyce organów skarbowych, bo tutaj także nie brakuje niespodzianek.

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) to szczególna kategoria podatników CIT. PGK mogą być utworzone przez spółki kapitałowe, które spełnią określone kryteria dotyczące wzajemnych powiązań i wysokości kapitałów. Nie mogą również mieć zaległości podatkowych ani stosować nierynkowych rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Przepisy regulujące tworzenie i funkcjonowanie PGK jako podatnika nie są zbyt szczegółowe, obejmują podstawowe wymogi i formalności, których należy dopełnić. W przypadku większości zagadnień dotyczących rozliczeń podatkowych, zastosowanie mają po prostu zasady ogólne przewidziane w ustawie dla wszystkich podatników CIT. Niemniej jednak, wiele zagadnień pojawiających się w praktyce pozostaje nieuregulowanych i dlatego PGK, z obawy m.in. przed dotkliwymi konsekwencjami utraty statusu podatnika, próbują potwierdzić prawidłowość rozliczeń w drodze interpretacji indywidualnych.

Podejście organów skarbowych do wielu kwestii było od lat ugruntowane. Tymczasem, w ostatnich miesiącach można odnotować znaczące zmiany w dotychczasowej praktyce. Wygląda więc na to, że zasady rozliczeń PGK, a czasem również samych spółek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11848

Wydanie: 11848

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament