2021: Czas politycznego przełomu?
Od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do Bezpartyjnych z Dolnego Śląska: samorządowcy stawiają na większe zaangażowanie ogólnokrajowe. MICHAŁ KOLANKO
Pandemia zdefiniowała 2020 rok, ale też pokazała, jak ważne dla skutecznej i efektywnej reakcji były i są władze samorządowe. Politycy, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie znaleźli się na pierwszej linii frontu. W 2020 roku nie tylko musieli na niej walczyć, ale też znaleźli się na drodze do większej politycznej samodzielności. W przyszłym roku samorządowcy będą chcieli odgrywać jeszcze większą rolę – nie tylko „u siebie" – poprzez większe zaangażowanie ogólnokrajowe. Tworzą ku temu struktury, ale pandemia – tak jak w przypadku ruchu Rafała Trzaskowskiego – znacznie utrudnia im realizację planów.
Ku samodzielności
W miastach prezydenci, burmistrzowie, a nawet wójtowie – ale zwłaszcza prezydenci dużych miast – budują własne zaplecze polityczne.
Widać to we Wrocławiu, gdzie Jacek Sutryk chce stworzyć klub prezydencki. Wcześniej w głosowaniu nad budżetem jego projekt poparło trzech radnych z PiS, którzy zostali po tym głosowaniu wyrzuceni. Budżet był kontrowersyjny, zwłaszcza dla radnych Nowoczesnej (ostatecznie poparli projekt). – Najważniejszy jest Wrocław. Dlatego po rozmowach z radnymi, którzy konsekwentnie od dwóch lat wspierają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta