Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa ziarna piasku

16 stycznia 2021 | Plus Minus
Julia Stiepanowa jako jedyna Rosjanka wystartowała pod neutralną flagą w mistrzostwach Europy w Amsterdamie (2016).  W eliminacjach biegu na 800 doznała kontuzji
autor zdjęcia: Ian MacNicol
źródło: Getty Images
Julia Stiepanowa jako jedyna Rosjanka wystartowała pod neutralną flagą w mistrzostwach Europy w Amsterdamie (2016). W eliminacjach biegu na 800 doznała kontuzji

KAMIL KOŁSUT Rosjanie stracili worek medali, a ich reprezentacji zabraknie na najbliższych igrzyskach olimpijskich. Możliwe, że imperium wciąż trzymałoby się mocno, gdyby nie Julia i Witalij Stiepanowowie.

Motyl machnął skrzydłami i wzniecił burzę, której ostatnie grzmoty wybrzmiały w Lozannie. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) podtrzymał częściowo decyzję Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i na dwa lata wyrzucił reprezentację Rosji z igrzysk oraz mistrzostw świata. To oznacza, że będą mogli tam pojechać jedynie dopingowo czyści sportowcy, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego z nielegalnym wspomaganiem, ale wystąpią jako zawodnicy neutralni: bez hymnu i flagi.

Sędziowie rozstrzygnęli starcie wagi ciężkiej, Rosjanie robili wszystko, żeby storpedować wyrok WADA, ale przegrali. Ich sportowcy oczywiście będą dalej zdobywać medale, władze kraju obsypią ich nagrodami, a pierś w loży honorowej dumnie wypręży Władimir Putin. Sukcesy będą jednak świętować w upokorzeniu, bo na Wschodzie nic nie boli tak, jak zraniona duma.

Możliwe, że nie byłoby tej kary, gdyby Witalij Stiepanow 11 września 2001 roku usłyszał budzik. Ale student z Rosji przetarł oczy, włączył telewizor i zobaczył, jak samolot wbija się w wieżę World Trade Center. Tego samego World Trade Center, gdzie miał negocjować warunki pożyczki, ale zaspał. Zamiast teczki spakował plecak i ruszył w kierunku zasilanej rezerwowym generatorem windy, gdyż w jego bloku odłączono zasilanie.

Niewykluczone, że gdyby wstał na czas, nie byłoby też filmu dokumentalnego Hajo Seppelta (niemiecka telewizja ARD), zeznań dyrektora moskiewskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11863

Wydanie: 11863

Zamów abonament