Obraz działań policji niepokoi
Funkcjonariusze używali brutalnie siły - wynika z raportu.
Przeciwdziałanie torturom, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu wymaga podejmowania przez instytucje praworządnego państwa działań ustawodawczych, administracyjnych, sądowych oraz innych (art. 2 konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania), które uczynią ten proces skutecznym. Oceny dokonują organy kontrolne krajowych i międzynarodowych organizacji.
Taką funkcję sprawuje też Rzecznik Praw Obywatelskich, który od 2008 r. spełnia funkcje Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT). Jego mandat, wynikający z protokołu fakultatywnego do konwencji ONZ, upoważnia go do regularnego sprawdzania sposobu traktowania osób pozbawionych wolności. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza gdy dochodzi do interwencji sił policyjnych.
Tak się stało w związku z protestami Strajku Kobiet po przyjęciu 22 października 2020 r. przez Trybunał Konstytucyjny decyzji zaostrzającej prawo do aborcji. KMPT dokonywał wizytacji ad hoc od 22 października do 13...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta