Na pomoc dzieciom rodziców jednej płci
Prawo do tożsamości jest wartością konstytucyjną. Akt urodzenia je potwierdza.
Krakowski Sąd Administracyjny skierował pytanie do TSUE dotyczące zgodności z regulacjami unijnymi odmowy wpisania do polskich akt obcego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci. Spór toczy się już kilka lat, a jego zalążkiem była sprawa odmowy transkrypcji hiszpańskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodziców podano nazwiska dwóch kobiet. Wystosowanie pytania prejudycjalnego do TSUE skomentował rzecznik praw obywatelskich: „Orzeczenie TSUE ma szansę pozytywnie wpłynąć na sytuację wielu dzieci, których prawa są obecnie ograniczane".
Przynajmniej dostaną dokumenty
To do niego właśnie kobiety skierowały swoją skargę. Adam Bodnar postanowił w ich imieniu doprowadzić do postawienia sprawy przed sądem z jednoczesnym wnioskiem o wniesienie pytania prejudycjalnego do TSUE.
– TSUE odpowie na pytanie, czy prawo unijne nie zabrania odmowy transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia tylko z tego powodu, że jako rodzice są w nim wskazane dwie osoby tej samej płci. Ten przypadek ma ogromne znaczenie dla bardzo wielu tęczowych rodzin, których sprawy toczą się teraz w polskich sądach. Jeśli TSUE uwzględni wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta