Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiedzialny za działanie rynku podsumował swoją działalność

26 stycznia 2021 | Dobra Administracja | Michał Kołtuniak

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z rocznej działalności. Odnosi się on do 2019 roku, wydanych wówczas decyzji, nałożonych kar i innych działań.

 

– W 2019 roku wydaliśmy ponad 950 decyzji, nałożyliśmy pierwszą karę za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej oraz najwyższe w historii kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów oraz stosowanie klauzul niedozwolonych. Jednak to nie liczby są najważniejsze w naszej działalności, ale pomoc konsumentom, dbanie o równe szanse dla uczestników rynku oraz uczciwą konkurencję. Kompetencje prezesa UOKiK są znacznie szersze niż wskazuje nasza nazwa – zajmujemy się także monitorowaniem systemu nadzoru rynku, aby polscy konsumenci kupowali bezpieczne produkty i tankowali paliwo dobrej jakości. Od lipca 2019 roku Inspekcja Handlowa kontroluje również jakość paliw stałych np. węgla – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK przy okazji publikacji najnowszego sprawozdania.

Z dokumentu, który można znaleźć na stronie urzędu, wynika, że w 2019 roku UOKiK wszczął 56 postępowań wyjaśniających i 14 postępowań antymonopolowych, w tym 13 postępowań dotyczących niedozwolonych porozumień i jedno w sprawie nadużywania pozycji dominującej. Ponadto urząd wystosował 82 wystąpienia miękkie do przedsiębiorców. Polegają one na żądaniu zmiany bądź eliminacji nieuczciwych działań. Warto podkreślić, że kontroli urzędu podlegają wszyscy przedsiębiorcy. Nie ma znaczenia, czy mówimy o prywatnych podmiotach, czy będących w rękach publicznych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11871

Wydanie: 11871

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament