Co mogą radni
Indywidualnych uprawnień kontrolnych radnych nie należy lekceważyć. Jednak nieprawidłowości związane z udzielaniem informacji nie zawsze mogą zostać poddane kontroli sądu administracyjnego.
Ustawy regulujące ustrój samorządów przyznają radnym szereg indywidualnych uprawnień kontrolnych. Niezależnie od szczebla samorządu terytorialnego radni mogą:
- wnosić zapytania;
- wnosić interpelacje;
- żądać dostępu do informacji i dokumentów.
Zapytania i interpelacje mają zbliżony charakter. Różnią się ciężarem spraw, których dotyczą. Zapytanie powinno odnosić się do aktualnych problemów jednostki samorządu terytorialnego lub konkretnego stanu faktycznego. Z kolei interpelacja powinna poruszać sprawy o „istotnym" znaczeniu dla samorządu.
14 dni na odpowiedź
Zapytania i interpelacje składane są do organu wykonawczego za pośrednictwem jego przewodniczącego. Adresat zobowiązany jest udzielić na nie odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji lub zapytania.
Najpoważniejszym instrumentem kontroli jest prawo dostępu do informacji i dokumentów. Uprawnienie to z uwagi na jego szeroki zakres może okazać się kłopotliwe dla włodarzy ze względów praktycznych i politycznych.
Prawo dostępu do informacji i materiałów obciąża praktycznie wszystkie podmioty zaliczane do tzw. „sektora samorządowego". Udostępnianie rajcom materiałów i informacji jest obowiązkiem:
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta