Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczepionka

30 stycznia 2021 | Plus Minus | Irena Lasota

We wtorek dostałam szczepionkę. Ze słownika wynika, że można ją nazwać szczepionką „na" – grypę czy ospę na przykład, czy „przeciw" – gruźlicy czy tężcowi. W każdym razie była to pierwsza dawka szczepionki Pfizer-BioNTech mającej zapobiegać zachorowaniu na Covid-19. W moim przypadku zaszczepienie się i napisanie o tym nie jest ani akcją, ani deklaracją polityczną. Gdy piszę ten tekst, w USA rozprowadzono do tej pory około 45 mln dawek, a zaszczepiono około 24 mln ludzi. Jest to około 7 proc. ludności. Dla porównania: w Izraelu zaszczepiono 47 proc., w Wielkiej Brytanii niecałe 11 proc., ale dalej jest coraz słabiej: Niemcy zaszczepili niewiele powyżej 2 proc., Francja – trochę poniżej, a Polska – akurat prawie równo 2 proc.

Na początku pandemii myślano, że produkcja szczepionek zajmie co najmniej kilka lat, ale że sam wirus może zniknąć samoistnie – jak to wirusy często robią – jeszcze wcześniej. Jesienią było już wiadomo, że nowe, różne zresztą, technologie doprowadzą do produkcji szczepionek do końca 2020 roku, ale nie było wiadomo, które firmy uzyskają najlepsze rezultaty i które zostaną zaakceptowane w Stanach i w Europie. Nie piszę o szczepionkach produkowanych w Chinach czy Rosji, bo tam jest to bardziej sprawa polityki, patriotyzmu, wypięcia się na Zachód i oszukania swoich obywateli. Może jest w tym też medycyna, ale w Rosji można bez trudu zaszczepić się rosyjskim Sputnikiem V, ale zamożniejsze dwa–trzy procent...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11875

Wydanie: 11875

Zamów abonament