Uchwała z kartą mieszkańca to akt prawa miejscowego
Program zniżek i preferencji dotyczący korzystania m.in. z miejskich obiektów kultury i sportu może mieć charakter prawa lokalnego.
Katowicka karta mieszkańca może być aktem prawa miejscowego. Do takich wniosków doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach i uwzględnił skargę Katowic na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego.
Czy to akt prawny?
Uchwałą Rada Miasta Katowice wprowadziła program ze zniżkami, ulgami, preferencjami i uprawnieniami. Wskazała, gdzie i w jakim zakresie będzie realizowany, a mianowicie w: kulturze, sporcie, turystyce, oświacie, zdrowiu, usługach, opłatach parkingowe etc. Do korzystania z programu zostali uprawnieni m.in. mieszkańcy. Dokumentem potwierdzającym uprawnienia miała być katowicka karta mieszkańca. Uchwała upoważniła prezydenta miasta do określenia zakresu przysługujących zniżek, ulg itd. Wynikało z niej, że wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Wojewoda zarzucił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta