Podatek odroczony od odpisów na należności
Kalkulacja podatku odroczonego wykonywana jest zwykle raz w roku. Koncepcyjnie jest ona prosta, ale „diabeł tkwi w szczegółach". Skomplikowane jest nawet obliczenie podatku odroczonego na tak pozornie prostej pozycji, jak odpis aktualizujący należności, występującej w większości sprawozdań finansowych.
Odpis aktualizujący należności tworzymy, zgodnie z art. 35b ustawy o rachunkowości, na wszystkie należności wątpliwe, w tym, m.in. na należności od dłużników postawionych w stan likwidacji, upadłości, znajdujących się w postępowaniu restrukturyzacyjnym, a także należności kwestionowanych przez dłużników, należności o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności itp. Sama kwota należności zawiera kwotę główną, która w przeszłości wygenerowała przychód, oraz naliczony podatek VAT zgodnie z odpowiednią stawką. Są oczywiście towary i usługi objęte zerową stawką VAT lub zwolnione z tego podatku i wówczas należność składa się tylko z kwoty głównej. Sporządzając sprawozdanie finansowe, odpisem aktualizującym obejmujemy wszystkie należności wątpliwe, o których mowa powyżej, a odpis ten powoduje zwykle powstanie różnicy pomiędzy wartością bilansową należności handlowych a jej wartością podatkową (są oczywiście przypadki, gdzie odpis na należności staje się podatkowym kosztem uzyskania przychodów i w takiej sytuacji różnica przejściowa nie powstaje, ale występują one rzadziej i takich sytuacji nie dotyczy kwestia kalkulacji podatku odroczonego). Różnica przejściowa z kolei jest podstawą do rozpoznania aktywa z tytułu podatku odroczonego wpływającego bezpośrednio na wynik netto za dany rok.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta