Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwalenie lub zmiana planu mogą oznaczać roszczenia

24 lutego 2021 | Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Ustawodawca przyznał gminie, w ramach władztwa planistycznego, uprawnienia do tak dużego ograniczenia prawa własności, aby korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób stało się nawet niemożliwe

Istotnym elementem zasady proporcjonalności, która wynika z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, jest zakaz wprowadzania ograniczeń w korzystaniu z praw i wolności konstytucyjnych, które naruszałyby ich istotę. W ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2020 r., poz. 293, z późn. zm.; dalej: u.p.z.p.) przewidziano system roszczeń odszkodowawczych, które mają zastosowanie w sytuacji, gdy w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone albo gdy w związku z uchwaleniem planu miejscowego bądź jego zmianą wartość nieruchomości uległa obniżeniu (art. 36 ust. 1 i 3 u.p.z.p.). Roszczenia, które zostały przewidziane w tych przepisach, mogą zrekompensować właścicielowi nieruchomości ograniczenie jego praw. Przepisy te potwierdzają wręcz, że ustawodawca przyznał gminie, w ramach władztwa planistycznego, uprawnienia do tak dużego ograniczenia prawa własności, aby korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób stało się nawet niemożliwe (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 marca 2017 r., sygn. akt II OSK 1861/15, LEX nr 2289912).

Możliwe rozwiązania

W sytuacji, gdy na skutek uchwalenia planu miejscowego lub jego zmiany korzystanie z nieruchomości albo jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11896

Wydanie: 11896

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament