Jakie deklaracje podatkowe musi składać pracodawca
Zatrudnienie pracownika wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy. Bez względu na rodzaj umowy wiążącej obydwa podmioty, płatnik ma obowiązek naliczać i pobierać od pracownika podatek. Oczywiście musi go wpłacić organom podatkowym w określonym terminie. W przeciwnym przypadku czekają go dotkliwe kary finansowe.
PIT (ang. Personal Income Tax), czyli podatek dochodowy od osób fizycznych to inaczej mówiąc podatek od dochodu osobistego. Zaliczany jest do grupy podatków bezpośrednich, czyli obciążający bezpośrednio podatnika, w którym podmiotem opodatkowanym jest jednostka – osoba fizyczna uzyskująca określone przychody.
PIT pobierany może być zarówno od polskich rezydentów podatkowych, u których jest on pobierany sod całości przychodów oraz od osób nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej, a więc takich, u których podatek pobierany jest wyłącznie od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Potocznie określenie PIT utożsamia się z deklaracją podatkową jaką podatnicy muszą składać okresowo do organów skarbowych przedstawiając wysokość wyliczonego podatku oraz kwot, które stanowiły podstawę do jego wyliczenia.
Istnieją grupy przychodów, których osiągnięcie nie podlega opodatkowaniu lub pozostają z tego opodatkowania zwolnione. Podatnik nie musi więc składać deklaracji PIT i wykazywać ich przed organami podatkowymi.
Stawka PIT
W dniu 1 października 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT mająca na celu obniżenie dolnej stawki podatku dochodowego dla osób fizycznych rozliczających dochody na zasadach ogólnych z 18...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta