Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze inwestor musi uczestniczyć w budowie lub przebudowie ulicy

24 lutego 2021 | Orzecznictwo | Aneta Walewska-Borsuk

Nakładanie obowiązku poprawienia układu komunikacyjnego powiązanego z drogą publiczną, przy której projektowane są budynki mieszkalne, ze względu np. na ograniczenie przepustowości tej drogi, jest niezgodne z istotą postępowania o wydanie warunków zabudowy.

 

Utrzymywanie dróg publicznych w należytym stanie i zapewnienie im prawidłowych warunków technicznych jest zadaniem publicznym poszczególnych samorządów. Wyjątkowo, jedynie w uzasadnionych przypadkach, w realizację tego zadania mogą zostać zaangażowani inwestorzy realizujący inwestycje niedrogowe. Przypadki te wyznacza art. 16 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, który przewiduje po stronie inwestora obowiązek budowy lub przebudowy dróg publicznych spowodowanej inwestycją niedrogową. Nie w każdym przypadku samorząd, a dokładniej właściwy zarządca drogi przyległej do planowanej inwestycji niedrogowej, może wymagać od inwestora wykonania tego obowiązku.

Inwestor inwestycji niedrogowej, taki jak deweloper realizujący zespół budynków mieszkalnych, nie ma obowiązku budowy lub przebudowy drogi, która nie ma charakteru publicznego. Obowiązek z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych nie powinien powstać w sytuacji, w której planowany zespół budynków mieszkalnych, będzie przylegał do drogi wewnętrznej. Skoro droga dojazdowa do zespołu budynków niebędąca własnością organu publicznoprawnego i niemająca nadanej kategorii w drodze aktu prawnego, może być drogą wewnętrzną, to budowa zjazdu do tej drogi, również powinna być zaliczona do drogi wewnętrznej (tak: wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 9 marca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11896

Wydanie: 11896

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament