Rachunek zysków i strat – który wariant wybrać
Przedsiębiorstwa zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych muszą sporządzić sprawozdanie finansowe składające się, m.in. z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej.
Zgodnie z ustawa o rachunkowości sporządzenie rachunku zysków i strat może nastąpić w dwóch wariantach – porównawczym lub kalkulacyjnym. Załączniki do ustawy o rachunkowości zawierają dwa możliwe warianty sporządzenia tego sprawozdania dla pięciu grup podmiotów:
∑ jednostek gospodarczych innych niż banki i ubezpieczyciele,
∑ banków,
∑ podmiotów będących ubezpieczycielami,
∑ jednostek mikro oraz
∑ małych.
Pozostałe jednostki sporządzają rachunek zysków i strat na podstawie odrębnych rozporządzeń ministra finansów pamiętając, że ustawa o rachunkowości jest w hierarchii nad rozporządzeniami.
Informacje w sprawozdaniu
Rachunek zysków i strat jest sprawozdaniem finansowym jednostki gospodarczej, który informuje o efektywności poszczególnych rodzajów działalności oraz ustala wynik finansowy, czyli zysk lub stratę netto przedsiębiorstwa. Kwota ta ma odzwierciedlenie między innymi w bilansie w kapitałach własnych jednostki. Wybór wariantu rachunku zysków i strat zależy od przyjętych zasad ewidencji kosztów działalności operacyjnej. Firmy mogą dowolnie wybrać wariant rachunku zysków i strat. Wybór wariantu sporządzenia rachunku zysków i strat oraz wybranych zasad ewidencji kosztów powinien być zapisany w polityce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta