Czy opłaca się dalsze prowadzenie spółki komandytowej
Opodatkowanie spółek komandytowych zmieni zasadniczo zyskowność prowadzenia działalności w tej formie. I to niezależnie od zastosowania zwolnienia dla komandytariuszy. Przeprowadzenie analizy pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Jeżeli spółka komandytowa nie stała się podatnikiem CIT 1 stycznia 2021 r., to stanie się nim 1 maja tego roku. W związku z objęciem spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych można rozważać:
1. zamianę komandytariusza i możliwość skorzystania z odliczenia podatku zapłaconego przez spółkę;
2. pozostawienia spółki w niezmienionej formie przy możliwości skorzystania ze zwolnienia do 60 000 zł;
3. przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;
4. przekształcenie w spółkę osobową (jawną, partnerską).
Wybierając model prowadzonej działalności trzeba wziąć pod uwagę globalne opodatkowanie dochodów spółki i wspólnika. To, czy przekształcenie będzie korzystnym rozwiązaniem, w dużej mierze zależy od poziomu dochodu, jaki uzyskuje spółka. Warto prześledzić to na przykładach.
Przystępując do analizy, należy zwrócić uwagę na trzy aspekty.
1. Po pierwsze, komandytariuszom może przysługiwać zwolnienie do 60 000 zł przychodu wypłacanego z zysku spółki komandytowej.
2. Po drugie, wspólnicy spółek komandytowych nadal będą musieli płacić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta