Kary umowne spowodowane koronawirusem mogą być kosztem
Jeżeli za nieterminową realizację dostaw odpowiada Covid-19, to zapłacone kontrahentom odszkodowania podatnik może rozliczyć w swoim rachunku podatkowym. W związku z trwającym stanem epidemii, zasada ta nadal obowiązuje.
Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegają zatem kary umowne i odszkodowania z tytułu:
- wad dostarczonych towarów,
- wad wykonanych robót i usług,
- zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
- zwłoki w usunięciu wad towarów,
- zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług.
PRZYKŁAD:
Przedsiębiorca sprzedał firmie A materiały budowlane. Okazało się jednak, że sprzedane materiały mają wady. W związku z tym przedsiębiorca musiał zapłacić firmie A odszkodowanie w wysokości 14 900 zł. Kwota odszkodowania nie stanowi dla przedsiębiorcy kosztu uzyskania przychodów.
W orzecznictwie przyjmuje się, że wyłączeniu na podstawie tych przepisów podlegają tylko i wyłącznie kary umowne i odszkodowania wprost w nich wymienione (por. wyrok NSA z 3 października 2012 r., II FSK 2597/11). Pozostałe kary umowne i odszkodowania mogą więc stanowić koszt podatkowy na zasadach ogólnych, tj. jeżeli m.in. zostały poniesione w celu osiągnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta