Przy mniejszych transakcjach wystarczy ograniczona weryfikacja kontrahenta
Wbrew stanowisku skarbówki, sądy administracyjne potwierdzają, że w przypadku wypłat za granicę, nieprzekraczających 2 mln zł, nie ma obowiązku szczegółowego sprawdzania partnera biznesowego. Trzeba jednak posiadać certyfikat rezydencji.
Intencją ustawodawcy było wprowadzenie od 2019 r. nowego mechanizmu poboru podatku u źródła w Polsce. Mechanizm ten zakłada, że gdy w roku podatkowym podmiotu wypłacającego należności kwota płatności na rzecz tego samego podatnika, podlegających podatkowi u źródła, przekraczałaby 2 mln zł, od nadwyżki ponad tę kwotę płatnik byłby zobowiązany do poboru podatku u źródła przy zastosowaniu stawek podstawowych wynikających z ustawy o CIT. Następnie podatnik lub płatnik, po spełnieniu warunków określonych w ustawie, będą mogli ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku.
Kolejne odroczenie
Na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 28 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT termin wejścia w życie nowego mechanizmu poboru podatku u źródła został jednak po raz kolejny odroczony. Tym razem do 30 czerwca 2021 r.
Analogiczne regulacje oraz odroczenie terminu wejścia w życie nowego mechanizmu poboru podatku u źródła do 30 czerwca 2021 r. dotyczą również przepisów ustawy o PIT.
Na czym polega należyta staranność
Niezależnie jednak od tego odroczenia terminu wejścia w życie nowego mechanizmu poboru podatku u źródła, od 2019 r. obowiązują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta