Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niskie odsetki maksymalne to kłopot dla podatników

08 marca 2021 | Podatki i księgowość | Piotr Paśko Justyna Bauta-Szostak

Przyjmując i wypłacając odsetki w wysokości wyższej niż 7,2 proc. rocznie należy liczyć się z ryzykiem w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

 

Seria kolejnych obniżek stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej NBP w 2020 roku sprawiła, że stopy są aktualnie na rekordowo niskim poziomie. Z tego względu przedsiębiorcy natrafiają na nowe problemy związane ze zjawiskiem niskich stóp procentowych, w tym również w prawie podatkowym. Jednym z takich zagadnień są odsetki maksymalne (kapitałowe) uregulowane w art. 359 § 21–23 kodeksu cywilnego (k.c.), które mają doniosłe znaczenie dla skutków podatkowych finansowania.

Jak kalkulować

Zgodnie z art. 359 § 21 k.c., maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne). Aby zatem ustalić wysokość odsetek maksymalnych, konieczne jest określenie kwoty odsetek ustawowych (które to z kolei zależą od stopy referencyjnej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej). W konsekwencji, mechanizm kalkulacji odsetek maksymalnych przedstawia następujący wzór:

odsetki maksymalne = 2 x (stopa referencyjna NBP aktualnie w wysokości 0,1 proc. + 3,5 proc.)

Oznacza to, że aktualnie odsetki maksymalne wynoszą 7,2 proc., przy czym warto również prześledzić jak ich wysokość kształtowała się w ostatnim czasie:

- od 29 maja 2020 r. – 7,2 proc. rocznie,

- od 9 kwietnia 2020 r. do 28 maja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11906

Wydanie: 11906

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament