Nieudany eksperyment podatkowy, nie tylko w Polsce
Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak mają raportować schematy podatkowe. Ministerstwo Finansów powinno przyjąć racjonalną wykładnię i zmienić przepisy – mówi Izabela Andrzejewska-Czernek, doktor nauk prawnych, radca prawny.
Przepisy dotyczące MDR funkcjonują w Polsce już od dwóch lat. Jak podatnicy sobie z nimi radzą?
Są tak samo zdezorientowani jak na początku. Niewiele osób wie, co właściwie ma raportować. Aby spełnić wymagania w zakresie MDR (abstrahując tu od tego, czy to jest w ogóle możliwe), podatnik musi wdrożyć skomplikowane procedury. Musi m.in. ocenić, co jest schematem, a do tego potrzebna jest wiedza prawna i przeszkolenie zespołu. Trzeba też wyłonić podmiot, który taką procedurę dla spółki przygotuje i wdroży, ustalić cenę takiej usługi oraz znaleźć na nią czas. To oznacza dziesiątki decyzji biznesowych oraz tysiące godzin pracy przedsiębiorców, ich pracowników i prawników.
Z jakim efektem?
Za niezłożenie MDR-ów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta