Nie ma powodu do dumy
W 2020 r. zapadały nie tylko dobre i ciekawe orzeczenia.
Skoro była mowa o najważniejszych wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2020 r., trzeba również wspomnieć, co za strasburski standard (w dobrym znaczeniu tego słowa) nie może być uznane. Z podpowiedzią przyszła ankieta zorganizowana przez Strasbourg Observers Blog na najgorszy wyrok ETPC. Tym razem nie ma polskiego wątku, ale wiele z wyroków aspirujących do grona najgorszych łatwo przełożyć na nasze realia.
Szybkie wydalenia i nie tylko
Sprawa N.D. i N.T. p. Hiszpanii (skarga nr 8675/15) dotyczyła natychmiastowego powrotu do Maroka Malijczyka i Iworyjczyka, którzy 13 sierpnia 2014 r. usiłowali wkroczyć na terytorium Hiszpanii poprzez wspięcie się na płot otaczający hiszpańską enklawę Melilli na wybrzeżu w Północnej Afryce. Należy przypomnieć, że w 2017 r. w sprawie orzekała Izba Trybunału, stwierdzając naruszenie konwencji. Trybunał punktował Hiszpanów za zbiorowe wydalenie cudzoziemców bez jakiejkolwiek administracyjnej czy sądowej decyzji. Wersję skarżących potwierdziły liczne zeznania świadków i dziennikarzy, podobnie jak Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców czy Komisarza Praw Człowieka. Trybunał wykazał związek zbiorowego wydalenia z pozbawieniem skarżących dostępu do środka, który mógłby im pozwolić na złożenie wniosku czy skargi do odpowiednich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta