Nie mamy w Polsce problemu z wysoką inflacją
Prawdopodobnie w tym roku inflacja będzie powyżej celu NBP, ale ze względu na jej strukturę na razie nie ma powodu, żeby na to reagować – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.
Jaka jest kondycja polskiej gospodarki w pierwszych miesiącach tego roku?
Dobra. Jak patrzymy na strukturę produkcji przemysłowej, widzimy, które działy ciągną aktywność w górę. Są to działy nastawione na eksport. Wynika to z relatywnie wysokiej aktywności w globalnym przetwórstwie przemysłowym. Pandemia oddziałuje dwutorowo na gospodarkę światową. Mamy usługi, które są bardzo podatne na lockdowny i obostrzenia. Za to bardzo dobrze radzi sobie przetwórstwo przemysłowe, które uodporniło się na pandemię. Ożywienie na tym polu napędza światowy wzrost handlu i popyt ze strony głównych odbiorców. Polskie firmy, które kooperują z niemieckimi, korzystają na tym.
Całkiem nieźle radzą sobie też firmy, które produkują dobra trwałego użytku, dobra konsumpcyjnie.
Te dwa sektory radzą sobie wyraźnie lepiej na tle innych, w szczególności budownictwa czy usług.
Mimo kryzysu bezrobocie w Polsce znajduje się na najniższym poziomie w Europie. Z czego to wynika?
Mamy niestandardową sytuację z zahibernowanym rynkiem pracy i wciąż pozytywnym efektem oddziaływania tarcz finansowych. Bezrobocie jest tylko troszkę wyższe niż przed pandemią. Wskaźnik aktywności zawodowej jest niższy jedynie w grupie osób bardzo młodych, ale wraz ze stopniowym znoszeniem obostrzeń powinniśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta