Strasburska nadzieja dla Polski
W wyroku w sprawie sędziego Grzędy mogą się pojawić ważne wskazówki.
Przez ostatnie lata oczy osób walczących o niezależność sądownictwa zwrócone były na Luksemburg. Teraz do gry wchodzi Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zakomunikował rządowi RP już kilkanaście spraw dotyczących rządów prawa i sądownictwa. Dotyczą one właściwie większości aspektów reform dokonywanych od 2015 r. – począwszy od niezależności Trybunału Konstytucyjnego przez postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, kompetencje prezydenta do odmowy powołania sędziów wskazanych przez KRS po niezależność KRS i jej członków. Komunikacja skargi oznacza, że postępowanie wkracza w nową fazę. Do skargi musi się ustosunkować rząd. Dowiaduje się również o niej opinia publiczna.
Symboliczne znaczenie
Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował właśnie, że jego Izba (siedmiu sędziów) zrzekła się swojej jurysdykcji i zdecydowała o przekazaniu jednej ze skarg – Jana Grzędy przeciwko Polsce (skarga nr 43572/18) do Wielkiej Izby Trybunału oraz na zorganizowanie rozprawy. Odbędzie się ona 19 maja 2021 r., czyli już za ok. dwóch miesięcy.
W skład Wielkiej Izby wchodzi 17 sędziów, a orzeczenia są wydawane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta