Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie kosztów remontu środków trwałych

24 marca 2021 | Rachunkowość | Przemysław Szwed

Przedsiębiorstwa, które intensywnie wykorzystują posiadane środki trwałe muszą się liczyć z koniecznością ich periodycznych remontów. Wydatki na ten cel, o ile nie mają charakteru ulepszenia, co do zasady, stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodu, które powinny być rozpoznawane jednorazowo w dacie ich poniesienia.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jako kosztów podatkowych nie uznaje się jednakże tych wydatków, które zostały wprost wskazane przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Z przytoczonej definicji kosztów uzyskania przychodów wynika, że zasadniczo wszystkie poniesione wydatki związane z uzyskiwaniem przychodów, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w odpowiednim związku z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Uznanie wydatku za koszt podatkowy wymaga ponadto wykazania, że wydatek jest racjonalnie i gospodarczo uzasadniony.

Wydatki dotyczące remontów środków trwałych wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej, niewątpliwie ponoszone są w celu uzyskania przychodów. Podatnik ma zatem możliwość zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów jako spełniających przesłanki zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Wydatki na ulepszenie

Warto jednak wyjaśnić, że gdy poczynione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11920

Wydanie: 11920

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament