Rozliczenie straty podatkowej w spółkach kapitałowych
Z końcem każdego roku podatkowego jednostki te są zobowiązane, na podstawie prowadzonej przez siebie ewidencji rachunkowej, określić wynik finansowy swojej działalności zarówno: bilansowy, jak i podatkowy. Jeśli księgi rachunkowe prowadzone są w sposób nierzetelny, nie pozwalający na prawidłowe określenie dochodu bądź straty fiskus ma prawo dokonać ustaleń w drodze oszacowania.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają wartość samych przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Od 2018 r obowiązuje podział dochodów na te osiągane z zysków kapitałowych oraz pozostałe.
Sposób ustalenia wysokość straty
Prawidłowe ustalenie wysokości straty wiąże się ściśle z prawidłowym przypisaniem wydatków do właściwego źródła. Ponadto, żeby prawidłowo określić wysokość dochód lub stratę nie należy uwzględniać przychodów i kosztów, które:
- pochodzą ze źródeł niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są z niego zwolnione
- osiągnięte zostały przez podatników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta