Większa ochrona nabywców, czy wyższe koszty mieszkań
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), który powstanie w wyniku nowelizacji ustawy będzie miał na celu ochronę środków wpłacanych przez nabywców w razie upadłości dewelopera lub – co już nie jest takie oczywiste – banku.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. ustawy deweloperskiej, trafił już do Sejmu i czeka na pierwsze czytanie. Autor projektu – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zaznacza, że w porównaniu do pierwotnie proponowanej wersji ustawa zmieniła swój kształt i w obecnym brzmieniu powinna uzyskać akceptację deweloperów, a także zapewnić minimalną ochronę konsumentom. Deweloperzy tego optymizmu nie podzielają. Obecnie trwają rozmowy, między UOKIK a przedstawicielami branży, których reprezentuje Polski Związek Firm Deweloperskich.
Jakie składki
Składki odprowadzane przez deweloperów od każdej z wpłat nabywców mają wynosić odpowiednio (maksymalnie):
- do 2 proc. w przypadku otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych (OMR),
- do 0,2 proc. w przypadku zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych (ZMR).
W pierwotnej wersji projektu zmiany ustawy, składki wynosiły 5 proc. dla OMR oraz 1 proc. dla ZMR. W założeniach UOKiK, celem jest zgromadzenie na DFG 140 mln zł rocznie, aby pokryć ewentualną upadłość jednego dużego oraz dwóch mniejszych deweloperów. W ciągu prawie 10 lat obowiązywania ustawy deweloperskiej, upadłość ogłosiło dwóch deweloperów, przy czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta