Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większa ochrona nabywców, czy wyższe koszty mieszkań

06 kwietnia 2021 | Dobra Administracja | Magdalena Mazur Jacek Łubecki

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), który powstanie w wyniku nowelizacji ustawy będzie miał na celu ochronę środków wpłacanych przez nabywców w razie upadłości dewelopera lub – co już nie jest takie oczywiste – banku.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. ustawy deweloperskiej, trafił już do Sejmu i czeka na pierwsze czytanie. Autor projektu – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zaznacza, że w porównaniu do pierwotnie proponowanej wersji ustawa zmieniła swój kształt i w obecnym brzmieniu powinna uzyskać akceptację deweloperów, a także zapewnić minimalną ochronę konsumentom. Deweloperzy tego optymizmu nie podzielają. Obecnie trwają rozmowy, między UOKIK a przedstawicielami branży, których reprezentuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

Jakie składki

Składki odprowadzane przez deweloperów od każdej z wpłat nabywców mają wynosić odpowiednio (maksymalnie):

- do 2 proc. w przypadku otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych (OMR),

- do 0,2 proc. w przypadku zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych (ZMR).

W pierwotnej wersji projektu zmiany ustawy, składki wynosiły 5 proc. dla OMR oraz 1 proc. dla ZMR. W założeniach UOKiK, celem jest zgromadzenie na DFG 140 mln zł rocznie, aby pokryć ewentualną upadłość jednego dużego oraz dwóch mniejszych deweloperów. W ciągu prawie 10 lat obowiązywania ustawy deweloperskiej, upadłość ogłosiło dwóch deweloperów, przy czym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11930

Wydanie: 11930

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament