Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Planowanie przestrzenne w gminie wymaga szczególnej czujności

06 kwietnia 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Planowanie przestrzenne w gminie musi odpowiadać konstytucyjnym standardom. Nieproporcjonalna ingerencja w prawo własności lub niejasne przepisy uchwały radnych mogą doprowadzić do uchylenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wbrew obiegowemu przekonaniu prawo własności nie jest „święte". Władze publiczne mogą ograniczać je na podstawie i w graniach prawa. Nieproporcjonalna ingerencja w prawo własności może jednak doprowadzić do stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Prawa nie są absolutne

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest nie tylko instrumentem służącym do kształtowania ładu przestrzennego w gminie. Jest to także akt prawa miejscowego. Normy prawne wynikające z m.p.z.p. w istotny sposób wpływają na zakres uprawnień właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości położonych na terenie objętym planem miejscowym.

Prawne ramy ingerencji w prawo własności wynikają z przepisów konstytucji. Przewiduje ona generalną zasadę, zgodnie z którą prawa i wolności w niej określone podlegają ograniczeniu. Bezpośrednią podstawę działań mających na celu ich limitację stanową art. 31 ust. 3 i w odniesieniu do prawa własności art. 64 ust. 3 konstytucji.

Jakie standardy

Przepisy prawa miejscowego nie mogą uchybiać konstytucyjnym standardom ograniczania praw i wolności. Zgodnie z nimi ingerencja w prawa lub wolności jednostki może być dokonana tylko o tyle, o ile jest to konieczne w demokratycznym państwie prawnym. Ograniczenia te muszą mieć na celu ochronę bezpieczeństwa lub porządku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11930

Wydanie: 11930

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament