Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska w cyfrowej odbudowie

06 kwietnia 2021 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Michał Kanownik

Choć transformacja cyfrowa stanowi jedną z pięciu części projektu Krajowego Planu Odbudowy, to nowoczesne rozwiązania mogą być wykorzystane na szeroką skalę od energetyki, przez edukację, służbę zdrowia, po rozwój polskiej sztuki – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

 

Aby zwalczyć konsekwencje recesji i przywrócić krajową gospodarkę na ścieżkę wzrostu, powstał KPO. Projekt podlegający właśnie konsultacjom oparty jest na pięciu komponentach, a jednym z nich jest transformacja cyfrowa. Oznacza to, że rząd wsłuchał się w ekspertyzy i szacunki dotyczące walki z kryzysem. Jak jednak prowadzić transformację? Jakie zaawansowane technologie pozwolą na odbudowę polskiej gospodarki i wyjście z kryzysu wywołanego pandemią?

Bezpieczeństwo i 5G

Wiele zyskamy na cyfryzacji procesów administracyjnych i biznesowych. Aby mogły przebiegać bezpiecznie, konieczne są narzędzia do wykorzystania cyfrowej tożsamości użytkownika czy zdalnej, umocowanej prawnie akceptacji jego czynności. Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania, takie jak certyfikaty w ramach PKI (Public Key Infrastructure), które stanowią gwarant tożsamości stron uczestniczących w wymianie informacji czy e-podpis o mocy prawnej równej odręcznemu. Te narzędzia pozwalają na znaczne przyspieszenie działań biznesowych i administracyjnych, zachowując niezbędne bezpieczeństwo.

Mówiąc o rozwoju łączności 5G – kluczowym napędzie cyfrowej gospodarki, który zdeterminuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11930

Wydanie: 11930

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament