Polska w cyfrowej odbudowie
Choć transformacja cyfrowa stanowi jedną z pięciu części projektu Krajowego Planu Odbudowy, to nowoczesne rozwiązania mogą być wykorzystane na szeroką skalę od energetyki, przez edukację, służbę zdrowia, po rozwój polskiej sztuki – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Aby zwalczyć konsekwencje recesji i przywrócić krajową gospodarkę na ścieżkę wzrostu, powstał KPO. Projekt podlegający właśnie konsultacjom oparty jest na pięciu komponentach, a jednym z nich jest transformacja cyfrowa. Oznacza to, że rząd wsłuchał się w ekspertyzy i szacunki dotyczące walki z kryzysem. Jak jednak prowadzić transformację? Jakie zaawansowane technologie pozwolą na odbudowę polskiej gospodarki i wyjście z kryzysu wywołanego pandemią?
Bezpieczeństwo i 5G
Wiele zyskamy na cyfryzacji procesów administracyjnych i biznesowych. Aby mogły przebiegać bezpiecznie, konieczne są narzędzia do wykorzystania cyfrowej tożsamości użytkownika czy zdalnej, umocowanej prawnie akceptacji jego czynności. Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania, takie jak certyfikaty w ramach PKI (Public Key Infrastructure), które stanowią gwarant tożsamości stron uczestniczących w wymianie informacji czy e-podpis o mocy prawnej równej odręcznemu. Te narzędzia pozwalają na znaczne przyspieszenie działań biznesowych i administracyjnych, zachowując niezbędne bezpieczeństwo.
Mówiąc o rozwoju łączności 5G – kluczowym napędzie cyfrowej gospodarki, który zdeterminuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta