Nowe piersi po mastektomii
Jednoczesna operacja raka i rekonstrukcja piersi jest prawie zawsze możliwa – mówi Guido Libondi, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.
Dla niektórych pacjentek oczywiste jest, że po amputacji następuje rekonstrukcja piersi. Są też jednak takie, które mierząc się z diagnozą raka piersi po raz pierwszy, nie myślą wcale o rekonstrukcji piersi, a koncepcja kolejnej operacji lub zabiegu łączonego może być wręcz zniechęcająca. Pacjentka często jest przekonana, że to dodatkowa procedura chirurgiczna, do której trzeba się przygotować w tym czasie, kiedy chora jest właśnie najbardziej przytłoczona z powodu samej diagnozy. Jednak wobec ciągle rozwijających się nowoczesnych metod rekonstrukcji piersi zabieg ten staje się coraz mniej inwazyjny, dający coraz lepsze i coraz bardziej naturalne rezultaty i często można go przeprowadzić równocześnie.
Ile mamy rocznie zachorowań na raka piersi u kobiet?
W Stanach w 2019 r. liczbę zachorowań na inwazyjnego raka piersi wśród populacji kobiet według American Cancer Society oszacowano na ok. 268 tys. W Polsce zaś, według Światowej Organizacji Zdrowia, było to ok. 26 tys. I ta liczba stale rośnie.
Jaki procent kobiet nadaje się do jednoczesnej rekonstrukcji piersi?
Do rekonstrukcji nadaje się 95 proc. pacjentek, wiele z nich do rekonstrukcji jednoczasowej. Nie jest to wskazane w sytuacji rozsianej choroby w momencie rozpoznania lub złego stanu ogólnego pacjentki, a także gdy brakuje z jej strony takiej woli.
W Polsce nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta