Restrukturyzacja wywołuje skutki w odniesieniu do cen transferowych
Podatnicy powinni przeprowadzać reorganizacje w swoich firmach zgodnie z zasadą arm's length, tj. na warunkach jakie ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane w porównywalnych okolicznościach.
Działania restrukturyzacyjne są powszechnie przeprowadzane w grupach kapitałowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, takich jak chęć dostosowania do zmieniającego się otoczenia gospodarczego, w szczególności konkurencji na rynku, osiągnięcia efektów skali oraz synergii czy też rozwoju działalności na terytorium kraju zapewniającego korzystne warunki jej prowadzenia (np. w specjalnej strefie ekonomicznej). Niezależnie od przyczyn podjętych działań pamiętajmy, że pozostają one w kręgu szczególnego zainteresowania organów podatkowych, w tym z perspektywy przepisów o cenach transferowych. Dowodem na to są statystyki, z których wynika, że aż 20 proc. spośród wszystkich nieprawidłowości zidentyfikowanych przez organy w ramach kontroli cen transferowych wynikało z przeprowadzonych procesów restrukturyzacji. To więcej niż w przypadku nieprawidłowości zidentyfikowanych w samych tylko transakcjach towarowych lub usługowych, które niejednokrotnie stanowią dla podatników podstawowe rozliczenia. Niestety w praktyce aspekty cen transferowych nie są uwzględniane w procesie analizy podatkowych skutków restrukturyzacji.
Swoiste rozumienie pojęcia restrukturyzacji na gruncie cen transferowych oraz potencjalna konieczność dokonania niejednokrotnie trudnych wycen sprawiają, że zapewnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta