Tylko rynkowe rozliczenia można korygować wstecz
Warunkiem stosowania końcoworocznej korekty cen transferowych jest stosowanie cen rynkowych w ciągu roku, także w przypadku stosowania metody podziału zysku. W przeciwnym razie korekta powinna zostać rozpoznana na zasadach ogólnych.
Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 marca 2021 r. (0111-KDIB1-1.4010.515.2020.2.NL).
Polska spółka kapitałowa (wnioskodawca)świadczy usługi reklamowe na rzecz polskich domów mediowych będących podmiotami powiązanymi. Usługi te są związane z realizacją kampanii internetowych na rzecz zewnętrznych klientów domów mediowych. Realizacja usług wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi i technologii. Wynagrodzenie z tytułu usług miało różną formę: stawek jednostkowych według cennika, procentowej prowizji, wynagrodzenia ryczałtowego czy też stawek godzinowych pracowników zaangażowanych w realizację usług.
W celu uproszczenia bieżących rozliczeń pomiędzy stronami dom mediowy kupuje usługi od wnioskodawcy i odprzedaje je na rzecz zewnętrznych klientów, nie osiągając z tego tytułu zysku brutto (w ramach bieżących rozliczeń usługi reklamowe odprzedawane są przez dom mediowy po cenie nabycia od wnioskodawcy). Zyski z realizacji poszczególnych kampanii kumulowane są u wnioskodawcy. Następnie strony dzielą zysk z transakcji (pierwotnie rozpoznany przez wnioskodawcę) w sposób uwzględniający pełnione funkcje, angażowane aktywa oraz ponoszone ryzyka. Podział jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta