Jak opodatkować transakcję łańcuchową
Gdy transport jest organizowany przez pierwszy podmiot w łańcuchu, opodatkowanie pierwszej dostawy zależy od tego jaki numer VAT UE poda mu pośrednik do rozliczenia transakcji.
∑ Polski podatnik (spółka z o.o.) sprzedaje towar polskiemu kontrahentowi, posiadającemu zarejestrowaną działalność na terenie Polski, przy czym towar ma zostać wysłany bezpośrednio do klienta tego kontrahenta, który znajduje się na terenie innego państwa UE (Włoch). Istotną okolicznością w tej sprawie jest to, że transport organizowany jest przez pierwszy podmiot w łańcuchu. Czy dostawę do polskiego kontrahenta spółka powinna potraktować jako dostawę krajową czy jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)? – pyta czytelnik.
W analizowanym przypadku mamy do czynienia z transakcją łańcuchową. W transakcjach łańcuchowych ten sam towar sprzedawany jest kolejno przez kilka podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw. Przy czym towar dostarczany jest bezpośrednio od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu, z pominięciem podmiotów pośredniczących. Rozliczenie takich transakcji – ze względu na ich specyficzną konstrukcję – nadal sprawia podatnikom problemy.
Na wstępie warto przypomnieć, że ustawa z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tzw. SLIM VAT) uchyliła art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, który nakazywał przyjąć fikcję prawną, że każdy z podmiotów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta